Archiwum 11 maja 2014


maj 11 2014 Fiesta na cmentarzu
Komentarze: 0

Cmentarze są ważnym punktem obchodów meksykańskiego Dnia Zmarłych. I chociaż powód może być podobny do polskiego - aby "spotkać się" ze zmarłymi - sposób w jaki wiele rodzin meksykańskich to robi, jest zupełnie inną bajką. Często cmentarz meksykański jest miejscem świętowania całej rodziny oraz przyjaciół.

 

Jedno z miejsc w których ta tradycja jest najpopularniejsza, to mała miejscowość Mixquic w Tláhuac, która jest miejscem najczęściej odwiedzanym podczas tych dni. Podczas tych obchodów, w Mixquic pozostaje żywa stara tradycja nazywana "godziną dzwonnika", podczas której mieszkańcy miasta chodzą dzwoniąc dzwonkami,aby odwiedzić ołtarze w różnych miejscach. Podczas tego spaceru śpiewają, otrzymując w zamian tamales (danie meksykańskie pochodzenia przedkolumbijskiego, składające się z nadziewanego ciasta z mąki kukurydzianej, gotowane na parze po uprzednim owinięciu liściem z kolby kukurydzy) lub owoce.

Mixquic

Znana jest również tradycja "Alumbrada" - oświetla się panteon setkami świec, które wraz z zapachem kopalu (kopalina składająca się z żywic niektórych drzew tropikalnych (iglastych lub liściastych), słowo pochodzi z języka nahuatl i znaczy "kadzidło") chronią groby przyozdobione w kwiaty poprzez odegnanie złych duchów, dzięki czemu dusza może powrócić do swojego domu bez żadnego zagrożenia.

Z powodu tych wszystkich tradycji Mixquic jest miejscem pełnym magii, tradycji i kultury meksykańskiej.

maj 11 2014 Ofiary
Komentarze: 0

Zgodnie z tradycją, podczas obchodów Dnia Zmarłych dusze powracają na Ziemię, aby odwiedzić swoich bliskich. W Meksyku, aby uczcić drogę, którą pokonują dusze zmarłych, aby powrócić do świata żywych, stawia się ołtarze, które często mają trzy poziomy symbolizujące niebo, ziemię i zaświaty. 

Ołtarz

Aby przyjąć swoich bliskich, meksykanie stawiają ołtarze, na których składają w ofierze rzeczy, które najbardziej lubili zmarli, np. ich ulubione danie, picie, słodycze, zabawki. Całości dopełniają kwiaty Aksamitki wzniesionej, które swoim kolorem i zapachem pomagają odnaleźć drogę zmarłym.

Zgodnie z tradycją, ofiary powinno się złożyć 31 października. Nikt nie może ich od tej pory dotykać, ponieważ są one przeznaczone dla zmarłych i to właśnie oni rozpoczynają ucztę. Dopiero kiedy zadowolone duchy powrócą do zaświatów, dania ofiarne zostają zjedzone przez członków rodziny i przyjaciół.